
| Parameter | Value |
|---|---|
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Radiation Hardening | No |
| Number of Terminals | 8 |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 50 mA |
| Operating Supply Current | 150 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switching Frequency | 550 kHz |
| Max Input Voltage | 4.4 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Input Voltage | 3 V |
| Topology | Boost |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Function | Step-Up/Step-Down |
Stock: 49
Distributors
pcbx
Unit Price$4.94876
Ext.Price$4.94876
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.94876 | $4.94876 |
| 10 | $3.82509 | $38.25090 |
| 25 | $3.59319 | $89.82975 |
| 50 | $3.37535 | $168.76750 |
| 100 | $3.23607 | $323.60700 |
| 300 | $3.11601 | $934.80300 |
| 500 | $3.00043 | $1500.21500 |
| 1000 | $2.92749 | $2927.49000 |
